קורונה בישראל

הערכה אפידמיולוגית: מספר הנדבקים האמיתי מקורונה גבוה יותר מהמדווח

האפידמיולוגית פרופ' רונית קלדרון-מרגלית מבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית מסבירה מדוע קיים תת אומדן לגבי מספר האנשים והחולים שנדבקו בקורונה בישראל

תושבים בבני ברק. מספר המאומתים מגיע לכ-5% מכלל אוכלוסיית העיר, בעוד שיעור התוצאות של הבדיקות החיוביות מכלל הבדיקות שבוצעו שם היה 15%. צילום: תומר נויברג/ פלאש 90

לאחר שבסוף השבוע חצה מניין מאומתי הקורונה בישראל את סף ה-100 אלף מתחילת המגיפה בארץ לפני חצי שנה, מעריכה האפידמיולוגית פרופ' רונית קלדרון-מרגלית מבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים, כי "מספר הנדבקים האמיתי גבוה הרבה יותר מהמדווח".

פרופ' קלדרון-מרגלית סבורה, כך דווח ב"ישראל היום", שקיים עדיין תת אומדן לגבי מספר האנשים והחולים שנדבקו בקורונה אך לא נבדקו לאישור האבחנה. "זיהוי חולים באופן מופחת משוער קיים בעולם על רקע סקרים סרולוגיים, המציעים היקף הדבקה שהוא עד פי עשרה ממספר המאומתים. ההערכה היא שצעירים בעיקר חווים הידבקות א-סימפטומטית, כך שההנחה היא שכמחצית מהנדבקים חשים בשינוי גופני בעקבות ההדבקה. עדות לכך שמספר הנדבקים גבוה כנראה הרבה יותר ממה שאנו מאמתים נמצאת בשיעור הבדיקות החיוביות", אמרה פרופ' קלדרון.

עוד אמרה: "באופן אידיאלי נצפה כ-5% מהבדיקות שיהיו חיוביות, וכך היה ברוב תקופת המגיפה, אולם מאז אמצע יולי רואים עלייה בשיעור הזה ביחס למספר הבדיקות שנעשות, וביישובים מסוימים מגיע השיעור ל-20% ויותר".

לדבריה, ביישובים שבהם שיעור המאומתים גבוה ביחס למספר הבדיקות שנדגמו, סביר להניח שיש התפרצות שהיקפה איננו ברור. ייתכן שהדבר נובע מבעיית גישה לבדיקות או מהימנעות של אנשים להיבדק בשל החשש מההשלכות של תוצאה חיובית עליהם או על סביבתם - למשל, בידוד או כאשר היישוב שבו הם מתגוררים יוכרז כ"אדום".

קלדרון נתנה כדוגמה את בני ברק, שבה מספר המאומתים הידועים מגיע לכמעט 5% מכלל אוכלוסיית העיר, בעוד שיעור התוצאות של הבדיקות החיוביות מכלל הבדיקות שבוצעו שם היה 15%, "מה שמרמז כי מספר הנדבקים גבוה הרבה יותר".

נושאים קשורים:  קורונה,  פרופ' רונית קלדרון-מרגלית,  בני ברק,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
23.08.2020, 14:21

לבל נשכח את אלפי הנדבקים עם תסמינים בריכוזים החרדיים שלא הולכים להיבדק

אנונימי/ת
24.08.2020, 22:11

על מה מסתמכת הקביעה ה\'מדעית\' שלך?
לפי מה אתה קובע ששיעור בעלי התסמינים שאינם נבדקים גבוה יותר בחברה החרדית?
הוכחות בבקשה.

אנונימי/ת
25.08.2020, 10:42

בבקשה - אפילו מתוך אתר של הקהילה עצמה
https://www.bhol.co.il/news/1096293
ואם תחפש תמצא בקלות עוד דיווחים כאלה

אנונימי/ת
25.08.2020, 10:43
אנונימי/ת
03.09.2020, 07:32

ועוד משהו עדכני יותר...
https://www.ynet.co.il/judaism/article/BkOlRJpQv#autoplay

באת על סיפוקך?

אנונימי/ת
23.08.2020, 14:52

אלה דווקא בשורות טובות. זה אומר שהמחלה פחות קטלנית , ושנגיע לרף עדר מהר יותר ממה שחשבנו