חדשות

מחקר ישראלי חדש שופך אור על בטיחות החיסונים שאושרו על ידי ה-FDA

ממחקרם של שלושה רופאים ישראלים עולה כי הרוב המוחלט של החיסונים שנכנסו לשוק ב-20 השנים האחרונות בטוח, יעיל וללא תופעות לוואי

חיסון. צילום אילוסטרציה

סקירה שנעשתה בישראל ופורסמה הבוקר (ג') ב- Annals of Internal Medicine הצביעה על כך ש-57 מהחיסונים למחלות השונות שפותחו ואושרו על ידי ה-FDA בין 1996 ל-2015 היו בטוחים לשימוש ומנעו תחלואה ותמותה של אלה שהתחסנו.

על דו"ח המחקר חתומים ד"ר נועם טאו מ"שיבא", ד"ר דפנה יהב מ"בילינסון" וד"ר דניאל שפשלוביץ מ"איכילוב". הדו"ח גם ציין שבתקופה הנ"ל נוספו 58 אזהרות חדשות לתופעות לוואי ל-25 מהחיסונים.

כ-80% מכלל האזהרות על תופעות הלוואי שאינן מסכנות חיים לרוב היו קשורות לאלרגיות פוטנציאליות או להגבלת שימוש במטופלים עם בעיות רפואיות קודמות או בנשים בהריון.

חיסון אחד בלבד הוצא מהשוק בתקופה הזו - החיסון לילדים נגד נגיף הרוטה (בשם RotaShield), שכבר בחודשים הראשונים להפצתו דווח על תופעות לוואי שלא היו ידועות קודם לכן ובעקבות זאת הופסק השימוש בו. שאר החיסונים, ובהם 21 לשפעת וכן חיסונים לדלקת קרום המוח, פפילומה, טטנוס ופוליו, נמצאו בטוחים לשימוש.

הסקירה מצביעה על כך שמערכות הבקרה של ה-FDA, בטוחות הרבה יותר בתהליכי אישור חיסונים וניטור תופעות הלוואי שלהם, בהשוואה לתהליך אישורי התרופות הסטנדרטיים, משום שבאישורי החיסונים מנגנוני הבקרה מחמירים יותר.

ד"ר טאו: "סקירת המחקרים תורמת להגברת אמון הציבור בחיסונים ויכולה לסייע להעלאת המודעות בחשיבותם ובחיוניותם. בימים אלה, שבהם נעשים מאמצים לפתח חיסון לקורונה, ובוודאי שלקראת חיסוני השפעת בחורף, חשוב שהציבור יידע שמערכת הבקרה על החיסונים יעילה, מבטיחה את בטיחותם ועוזרת לזהות תופעות לוואי נדירות במהירות רבה".

ה-CDC פרסם לפני כשלוש שנים סקירה על בטיחות ויעילות חיסונים שהוכנסו לשוק ב-30 השנים האחרונות וממנה עלה כי חיסוני הילדים הצילו בארה"ב בלבד חייהם של 732 ילדים ומנעו מיותר מ-300 מיליון ילדים לחלות. קרוב ל-90% מתופעות הלוואי אינן חמורות. יותר מ-30 מחקרים הראו שאין קשר בין חיסון חזרת-חצבת-אדמת, MMR, הניתן לילדים לבין אוטיזם.

בדיווח ב-ynet ציין ד"ר איתי גל כי דו"ח האקדמיה האמריקאית לרפואה שסקר יותר מאלף מחקרים על חיסונים, סיכם שתגובות חמורות לחיסונים הן נדירות ביותר. חיסון MMR עלול לגרום לחום ולפרכוסים בשיעור של 1 ל-4,000-3,000 ילדים שחוסנו ואלה אינם מסוכנים ולא גורמים לאפילפסיה או נזק לטווח רחוק.

נושאים קשורים:  ד"ר נועם טאו,  ד"ר דפנה יהב,  ד"ר דניאל שפשלוביץ,  חיסונים,  תופעות לוואי,  חדשות,  מחקר,  אישור ה-FDA
תגובות