דעות

האם אפשר לתת אמון בראש ממשלה שעושה שימוש בפחד כשיטה?

במערכה בקורונה הצליחו מדינות שבהן הציבור נותן אמון בשלטון וזכה ממנו להסבר ולתקווה ולא להטלת פחד ומורא | ובישראל? הפחד "מצדיק" פגיעה בפרטיות ובשל החשש מקנסות עוטים מסיכות בחוץ ומסירים בפנים, היכן שחשוב באמת לחבוש אותן

"האם יכול להיות אמון בראש ממשלה שבמשמרת הארוכה שלו הורעבה מערכת הבריאות". צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

אמון. לו הייתי נשאל מהו הנכס העיקרי שמנהיגות אחראית תבקש לטפח לקראת ובעת משבר, זה היה הדבר. אמון בין הממשלה לציבור הרחב, אמון בין המנהלים לאנשי המקצוע, אמון בין גופי הממשל לבין עצמם.

אמון רותם אנשים להתנהג מתוך הבנה, אחריות וערבות הדדית, לאורך זמן, ולהישמע להנחיות - אם יש בהן הגיון. אמון הוא האדן עליו נבנית התייצבות הצוותים הרפואיים לעבודה שיש בה סכנת חיים. אמון הוא הבסיס להירתמות עובדי מערכת החינוך למאמץ חיוני משותף.

"יהיו כאן עשרת אלפים מתים", אמר ראש הממשלה. "צריך לבדוק רק את מי שיש לו סימני מחלה", אמרה ראשת שירותי בריאות הציבור. "הצוותים הרפואיים יתמגנו במסיכה כירורגית רגילה בבדקם חולה למעט בפעולות המייצרות אירוסול", נכתב בהנחיות לצוותים הרפואיים, ועוד ועוד אמירות.

האמירות הללו אינן מבוססות, ומופרכותן מערערת את האמון במקבלי ההחלטות. כמי שכתב את הנהלים הראשונים בארץ להתמודדות עם אירוע ביולוגי חריג ורבים לאחר מכן, מאז שפרצה הקורונה אני מביט בדאגה רבה על התגובה לאירוע. אני מביט בדו"ח המרכז למחקר והערכה המכריז על גל שני ולא מזהה את הנתונים שהוא מסתמך עליהם בנתוני משרד הבריאות כדי לפרסם עוד תרחיש אימה. עם המסקנות המעשיות, אגב, המעודדות שמירה על ההנחיות, אני מסכים בחלקן.

לעטיית מסיכה על ידי הציבור יש ערך במקומות סגורים. באוויר הפתוח, שם סכנת ההדבקה אפסית, אין בכך צורך. אז למה ממשיכים לקנוס אנשים בחופי הים ובפארקים ומציגים בתקשורת תמונות מהחופים, בזמן שהאכיפה במקומות הסגורים כמעט לא קיימת?

איך אפשר להתייחס ברצינות לדו"ח לא חתום, שאין בין מחבריו ולו מומחה אחד לבריאות הציבור או למחלות זיהומיות? האם עוד לא הובן שמחלה היא תופעה ביולוגית עם שונות עצומה, וכדי להעריך אותה נכוחה, לא די במתמטיקאים המציגים מודלים ומבקשים למצע אותה כדי להבין את התנהגותה?

בראש ובראשונה זו שאלה של אמון. אמון, תנאי להצלחתה של המערכה, נבנה מהתנהלות שקופה, שקולה והגיונית. איך יהיה אמון של הציבור במנהיגות המנחה לעטות מסיכות מצד אחד, ומאידך, עוטה אותן על הסנטר או נתפסת בעדשת המצלמה כאומרת שממילא זה לא חשוב?

צריך לשקף לציבור אמיתות מקצועיות: לעטיית מסיכה על ידי הציבור יש ערך במקומות סגורים. באוויר הפתוח, שם סכנת ההדבקה אפסית, אין בכך צורך. אז למה ממשיכים לקנוס אנשים בחופי הים ובפארקים ומציגים בתקשורת תמונות מהחופים, בזמן שהאכיפה במקומות הסגורים כמעט לא קיימת? מה הפלא שאנשים עוטים מסיכה בחוץ, מפחד הפקחים, ומסירים אותה בפנים, ששם באמת חשוב לחבוש אותה? על זה נאמר: "הפוך גוטה, הפוך".

האם יכול להיות אמון בראש ממשלה שעושה שימוש בפחד כשיטה? פחד להצדקת פגיעה בפרטיות על ידי איכון טלפונים, באין יכולת לאיתור מהיר של מגעים וסגירת המעגל עקב הזנחה מתמשכת של ממשלתו הוא את מערך לשכות הבריאות המחוזיות.

האם יכול להיות אמון בראש ממשלה שבמשמרת הארוכה שלו הורעבה מערכת הבריאות, עד כדי כך שעצם  החשש (הבלתי מוצדק) מאי ספיקה שלה לטפל בחולים קשים ומונשמים הוביל לסגר ממושך, מיותר והרסני לכלכלה, לחברה, לאנשים  ולבריאות?

משרד הבריאות הנפיק דו"ח המצדיק את מדיניות המיגון הקיימת: לא ראיתי בדו"ח תחקיר אחד רציני על אירועי ההדבקה הרבים של רופאים ואחיות בבתי החולים, שחלקם הידרדרו לאשפוז ממושך ולהנשמה. כרופא המטפל בחולים הייתי רוצה לראות תחקירים כאלה. אם אדע שדואגים לי באמת, יהיה לי אמון

איך יהיה אמון בממשלה שבמשך עשור לפחות רומסת את המקצועיות בכלל, ובפוליטיקאים המחליפים את שדרת הניהול המקצועית הציבורית באומרי הן שאינם יודעים מה צריך לעשות בזמן משבר?

פחד אינו אסטרטגיה לניהול משבר. כל מומחה להתנהגות יודע שפחד הוא גורם מניע אנשים באופן שטחי וזמני, ולכן צריך לתדלק אותו כל העת. אמון ותקווה, לעומת זאת, רותמים אנשים לדרך ארוכה וקשה.

איך יהיה לצוותי הרפואה אמון בהנהלות משרד הבריאות, בתי החולים וקופות החולים, המנחות אותם לחבוש בעת הטיפול בחולים מסיכה כירורגית, שכושר ההגנה שלה חלקי? יש לברך על כך שרופאי הקהילה הבינו את חשיבות המיגון המשופר והם משתמשים במסיכות N95, לצד המעבר הכמעט ספונטני למתן שירות רפואה מרחוק, צעדים שחסכו הדבקות רבות. מצער שכדי להגן על עצמם כראוי הם צריכים לרכוש את המסיכות הללו במיטב כספם הפרטי.

משרד הבריאות הנפיק דו"ח המצדיק את מדיניות המיגון הקיימת: לא ראיתי בדו"ח תחקיר אחד רציני על אירועי ההדבקה הרבים של רופאים ואחיות בבתי החולים, שחלקם הידרדרו לאשפוז ממושך ולהנשמה. כרופא המטפל בחולים הייתי רוצה לראות תחקירים כאלה. אם אדע שדואגים לי באמת, יהיה לי אמון.

האם למדנו משהו מהגל הראשון? מעט מדי, כך נראה. התובנות הקליניות הבסיסיות הן שהמחלה שונה לחלוטין במבוגרים (מחלה קשה ומסוכנת) ובצעירים (מחלה קלה אם בכלל), שהיא מידבקת יותר דווקא בשלביה הראשונים והקלים ושהיא מידבקת קרוב לוודאי גם בהעברה אירוסולית ולא רק טיפתית, עובדה המסבירה את השונות העצומה במידת ההדבקה בסיטואציות שונות.

אלו הן תובנות שצריך לתרגם לתכנית פעולה: הגנה מירבית על האוכלוסיה בסיכון, מיגון משופר לצוותי הרפואה והקפדה בלתי מתפשרת על ריחוק פיזי ועטיית מסיכות במקומות סגורים. בצד האיסורים צריך גם לומר לציבור מה אפשר ונכון: כן לאירועים באוויר הפתוח, ללא צפיפות.

הגיע הזמן לרכוש מלאי מספיק של מסיכות N95 לכלל הצוותים הבאים במגע עם חולים. מדינה שיכולה היתה להחזיק ולרענן מערך של ערכות מגן יקרות לאב"ך לכלל האוכלוסיה במשך 20 שנה יכולה להשקיע במסיכות בטיחותיות זולות בהרבה לאוכלוסיה המוגדרת של צוותי הרפואה

תהליך קבלת ההחלטות צריך לעבור שידוד מערכות ולהיות משוקף לציבור באמינות ובמקצועיות. ניהול המשבר צריך להיות בידי צוות בין משרדי. על משרד הבריאות להפעיל את גופי החירום העומדים לרשותו: צוות הטיפול במגיפות (צט"ם) והרשות העליונה לאשפוז בשעת חירום. ה-mind set של משרד הבריאות בעת הזאת צריך להשתנות מזה של רגולטור האומר "מה לא" ללוחם המחפש פתרונות ו"איך כן" לאפשר.

הרופאים המחוזיים של משרד הבריאות, שאצלם נמצא הידע לביצוע חקירה אפידמיולוגית, צריכים לקבל את כל התגבור הדרוש להם כדי לאתר במהירות את המגעים והחולים, לבודדם ולהפסיק את ההדבקה באיבה - הצורך בהקמת מכלול חיצוני לשם כך אינו ברור.

על משרד הבריאות להנגיש לציבור ולאקדמיה בשקיפות מלאה ובאופן שוטף את בסיס הנתונים הגולמיים על התחלואה שברשותו, כדי לאפשר מחקר ותובנות מקצועיות ולשתף יותר בעלי מקצוע בדיון. במשרד הבריאות יש מנכ"ל חדש ויש לקוות לרוחות חדשות וטובות משם.

אירועי ההדבקה בציבור צריכים להיות מתוחקרים עם הסקת מסקנות מעשיות. איפה סכנת ההדבקה: בחוץ? בפנים? באילו סוגי התקהלויות? מהם צעדי המנע היעילים? כל אירוע של הדבקת איש צוות רפואי צריך להיות מתוחקר לעומק עם הפקת לקחים שיש להפיץ לרוחב מערכת הבריאות.

הגיע הזמן לרכוש מלאי מספיק של מסיכות N95 לכלל הצוותים הבאים במגע עם חולים. מדינה שיכולה היתה להחזיק ולרענן מערך של ערכות מגן יקרות לאב"ך לכלל האוכלוסיה במשך 20 שנה יכולה להשקיע במסיכות בטיחותיות זולות בהרבה לאוכלוסיה המוגדרת של צוותי הרפואה.

יש עלייה מסוימת בתחלואה שהיתה צפויה עם ההקלות שנעשו מתוך אחריות למשק וכוונה ראויה לחזור לשגרת חיים סבירה. מה שחשוב אינו מספר החולים הכולל אלא מספר החולים הקשים והמונשמים, וכל עוד נתון זה נמצא בשליטה, המצב הוא טוב

אמון, אם כן, הוא הנכס העיקרי של מנהיגות ותנאי להצלחה של מערכה. המדינות שהצליחו במערכה בקורונה הן מדינות שיש בהן מידה רבה של אמון בשלטון. אמון שנבנה על שקיפות, אמירות מקצועיות, שקולות ואחראיות, ורתימת הציבור על ידי הסבר, הבנה ותקווה, ולא על ידי פחד. אמון מצריך מנהיגות אמיתית, המחוברת לשטח, מבינה את המציאות, בוחנת אותה בראייה מערכתית ולא צרה, ופועלת מתוך אכפתיות אמיתית לציבור ללא מאבקי כוח ואגו מהם שבענו. השאלה החשובה על כן לדעתי בניהול האירוע היא שאלה של אמון. האם יש לנו מנהיגות בונת אמון?

האם אנחנו בפתחו של גל שני?

שאלה אחרת הנשאלת בימים אלה היא: האם אנחנו בפתחו של גל שני? הסמנטיקה אינה חשובה. יש עלייה מסוימת בתחלואה שהיתה צפויה עם ההקלות שנעשו מתוך אחריות למשק וכוונה ראויה לחזור לשגרת חיים סבירה. מה שחשוב אינו מספר החולים הכולל אלא מספר החולים הקשים והמונשמים, וכל עוד נתון זה נמצא בשליטה, המצב הוא טוב.

יש מקום לזהירות. לזהירות, אך לא לפחד. על הממשלה להתעשת ולבנות מחדש את אמון הציבור, ועל ההנהלות לבנות מחדש את האמון בקרב אנשי המקצוע. יש להציב מטרות ברורות למערכה בקורונה ולרתום את הציבור להשגתן. מטרה ראויה כזו ניתנת להגדרה כ"מניעת הדבקה ותחלואה בקרב אוכלוסיות בסיכון, לצורך חזרה לשגרת חיים סבירה ובטוחה". במקום לזרוע פחד, יש לנטוע תקווה.

נושאים קשורים:  ד"ר יואב יחזקאלי,  דעות,  עיטית מסיכה,  ראש הממשלה,  הנחיות לציבור,  צוותים רפואיים,  צט"מ,  חדשות,  איכון סלולרי,  חוק האיכון
תגובות
אנונימי/ת
29.06.2020, 20:42

האם אפשר לתת אמון ברופא שמפרסם את דעתו הפוליטית בעיתון רפואי?
ממש אין צורך לעסוק בראש הממשלה. מספיק לומר את דעתך לגבי המדיניות.

29.06.2020, 21:05

בשביל לראות את הקשר בין פוליטיקה למצב הרפואה בארץ וההתנהלות במשבר הקורונה- רק צריך להוציא את הראש מהחול..

אנונימי/ת
29.06.2020, 21:29

חוץ מהכותרת לא מוזכר "ראש ממשלה " בשום מקום.
בכל מקרה ראש השלטון הוא ראש הממשלה וולא אחר

אנונימי/ת
30.06.2020, 09:59

אפשר לתת אמון ברופא שאומר את דעתו (גם בשופטים אפשר לתת אימון אגב). ובמיוחד לנוכח מומחיותו. יחד עם דעתו המקצועית מותר לו להביע דעה ולבקר את המנגנון שבמקרה... הרס את המשק.

אנונימי/ת
30.06.2020, 14:53

רק מזכיר שראש הממשלה הזה שנאשם בשחיתויות חמורות ביותר, לקח לידיו את ניהול משבר הקורונה

אנונימי/ת
01.07.2020, 11:15

קביעה "מקצועית" ממדרגה ראשונה : כל "הכשלון" בהתנהלות מול הקורונה נובע מגורם יחיד והוא ראש הממשלה. עם כל חופש הבטוי וכמעט שמותר לבקר הכל , זאת כתבה מבישה מגמתית פוליטית ומסיתה. שוב בושה.

אנונימי/ת
29.06.2020, 21:17

בושה שכתבה פוליטית נטו מתפרסמת כאן. מילים פוליטיות ריקות והסתה כנגד ראש הממשלה.
בושה.

אנונימי/ת
29.06.2020, 23:53

אבל ראש הממשלה נהנה מהמצב הכאוטי הזה שמאפשר לו לעכב הליך משפטי בגין, שוחד! (וגם מרמה והפרת אמונים) . יש להבין, רפואה אינה מתנהלת בחלל ריק, בארה"ב- NEJM ןבבריטניה-THE LANCET כבר בינו זאת מזמן. רק בפלשתינה- א"י יו"ר הר"י יוצא במכתב המצדד בטכנולוגיות של שרותי ביון בעוד ראש השב"כ עצמן מתנגד להן ומבין כמה השימוש בהן הוא חרב פיפיות.

אנונימי/ת
29.06.2020, 21:43

אולי, לפחות כאן, אפשר לוותר על הכתבות הפוליטיות?
אם הייתי רוצה לקרוא תלונות על ראש הממשלה, הייתי פותח ערוץ טלויזיה רנדומלי.
תחסכו מאיתנו...

אנונימי/ת
29.06.2020, 23:55

אינך מחויב לקרוא שום כתבה כאן, לא מתאים לך? עבור הלאה, זו מדינה חופשית (עדיין ואולי)

אנונימי/ת
30.06.2020, 01:24

וואלה.
לדעתי מי שעושה שימוש בפחד כשיטה הם דווקא אנשי מרץ ויש עתיד, בעיקר, שמאיימים יומם ולילה בהרס המדינה וקץ הדמוקרטיה.
אז למה הצבעת להם?

אנונימי/ת
30.06.2020, 14:59

יאללה יאללה. גם לכאן הסתננו בוטים של בלפור

אנונימי/ת
02.07.2020, 19:53

אמר האיש שמעולם לא חשב באופן עצמאי.

אנונימי/ת
30.06.2020, 07:39

באיזה קופת חולים הרופאים משתמשים ב n95? לא נתקלתי בדבר זה בעבודתי. מהיכן ה data שלך לגביי יעילותן של מסיכות אלה על פניהן של המסיכות הכירוגיות התלת שכבתיות? לפי המידע שקיים אין שום יתרון ל n95 פרט בפעילות המייצרת אירוסולים שבקהילה כרגע לא מתבצעת.

תודה על התיחסותך. רופאים רבים בקהילה מבינים כי המיגון שמסכת N95 מעניקה מתאים יותר לנגיף שבסיס ידע רחב כבר מראה כי מועבר לא רק בדרך טיפתית אלא גם אוירוסולית. גם דיבור, שלא לדבר על עיטוש ושיעול, מיצרים אוירוסול. המיגון של מסכת כירורגית נחות מזה של N95

30.06.2020, 09:19

נפריד בין הכותב לעלון. זכותו של הכותב להיות פוליטי. מעלון רפואי מצפים ליותר ניטרליות, ומשום מה הדעות המפורסמות בעלון זה נוטות לכיוון אחד.

30.06.2020, 14:26

זה לא שאלה האם להאמין או לא להאמין, צריך רק לראות את התמונות מארצות שבהם איבדו שליטה כמו שקורה עכשיו אצלנו.
ברור שאנחנו לא יוצאים מהכלל ומה שקרה באיטליה ספרד ניו יורק שוודיה וכן הלאה
צפוי מאד שיקרה גם כאן - כן אלפי מתים , קריסה של מערכת הבריאות , בקרוב נאלץ לקבל את ההחלטה הנוראה שכל כך לא רצינו לקבל את מי לא לחבר למכונת הנשמה.

30.06.2020, 14:55

התשובה היא ממש לא !
אבל גם דמות בעייתית, ניתן היה להכיל אותה אם היה לה תאריך תפוגה בחוק.

דר' יואב יחזקאלי הנכבד,
יש להחדיר אמון , אסור להפחיד 1
אני מסכים עמך ,כולל הערתיך בענין מנגנון ההפחדה בה נקט מר נתניהו מתחילת הארוע, והנמשכת עד הלום.
איני מכירך אישית אך קורות חייך מצדיקה את זכותך להערתיך המקצועיות בהקשר לטיפול במגיפת הקורונה, כולל העדר שקיפות ראויה עד היום.
מידע חשוב ביותר חסר--הכוונה למידת נפיצות הוירוס בקהילה על רבדיה -- מידע אשר סביבו ניתן להפעיל בהגיון את מדיניות ההנחיות לציבור .
מי יתן וההגיון ויחד עמו גם השקיפות תופיע--והאמון בהנחיות ישוקם ובהקדם ! אמן !.
בברכה, פרופ' תיאו דב גולן.

לכבוד לי לקבל התיחסות ממך. תודה

אנונימי/ת
01.07.2020, 08:04

בכל הנוגע להתנהלות מול הקורונה יש מקום לעניינים פוליטיים כי הרי הכל שזור בהכל - גם הכלכלה שנפגעה בעקבות הסנקציות