מחקרים

השפעת היפוקסיה על טיפול בסרטן שד חיובי ל-HER2

היפוקסיה מורידה את ספיגתה ורעילותה של טראסטוזומאב-אמטאנסין (T-DM1)

23.06.2020, 16:57

הנוגדן המצומד לתרופה T-DM1 מהווה אפשרות טיפול נוספת למטופלים חיוביים ל-HER2. עם זאת, עמידות, בין אם ראשונית או נרכשת, מהווה גורם מגביל בקבוצות מסויימות של מטופלים. היפוקסיה, אשר נפוצה בסרטן, מווסתת את המעבר של מספר קולטנים אשר עשויים להוות כמטרה לטיפול בגידול.

במחקר זה, החוקרים בחנו כיצד מצבי היפוקסיה עשויים לווסת את יעילות הטיפול עם T-DM1 בסרטן השד. ההשפעה הטיפולית של T-DM1 והמטבוליטים שלה הוערכו בעזרת בדיקות ביוכימיות, ספירת תאים והדמיות בעלות רזולוציה גבוהה. ביטויי HER2 וקאוואולין-1 נחקרו גם כן בעוקבה של סרטן שד.

החוקרים מצאו כי היפוקסיה מעודדת עמידות ל-T-DM1 בתאי HER2ּּּ+י(SKBR3 ו-BT474). השפעה זו לא הייתה תוצאה של ויסות מטה של ביטוי HER2 או עמידות לאמטאנסין והמטבוליטים שלה אלא תוצאה של טרנסלוקציה של קאוואולין-1 משלפוחיות בציטופלזמה לממברנת התא המובילה להכנסה פחותה של טראסטוזומאב אל התא ועמידות ל-T-DM1. ריקון קאוואולין-1 מחקה את המצב ההיפוקסי, מה שמראה על חשיבות קאוואולין-1 ללקיחת הטראסטוזומאב על ידי התא ורעילותה של T-DM1. בבדיקת ה-in-vitro נמצא כי HER2 וקאוואולין-1 אינם מווסתים בד בבד – עובדה הנתמכת על ידי ניתוח אימונוהיסטוכימי במטופלים עם הגידול.

החוקרים מסכמים כי קאוואולין-1 לא מזורחן בולם את ההכנסה לתא של טראסטוזומאב ואת רעילותה של T-DM1, מה שמראה על תפקיד חשוב של זירחון הקאוואולין-1 במעבר HER2. מידע זה עשוי לשמש להתאמת טיפול אישי לסרטן שד.

מקור: 

Chandran, V.I. et al, (2020) DOI: 10.1158/1541-7786.MCR-19-0856

נושאים קשורים:  מחקרים,  קאוואולין-1,  טראסטוזומאב-אמטאנסין,  סרטן שד,  היפוקסיה
תגובות