חדשות

יותר מ-600 חולים מאושפזים עם חיידקים עמידים ומחלות מידבקות בפנימיות

האיגוד לרפואה פנימית חוזר ודורש מהממשלה ליישם כבר עתה את מסקנות ועדת טור-כספא ומביא תמונת מצב עדכנית: יותר מ-3,000 מאושפזים ממלאים את חדרי המחלקות ורבים מהם במסדרונות

"הצוות הנחוץ לתקנון מיטת אשפוז צריך להיקבע לפי סוג החולה וצרכיו, ולא רק באופן טכני, פר מדד מיטה" פיזית". אין קשר בין המצולמים לכתבה. אילוסטרציה: יונתן סינדל/ פלאש 90

יותר מ-600 חולים עם חיידקים עמידים כמו MRSA, סטפילוקוק זהוב עמיד למתיצילין או החיידק העמיד לונקומיצין VREי(Vancomycin Resistant Enterococci), מחוללי זיהומים ומחלות מידבקות אחרות, מאושפזים עתה במחלקות הפנימיות. כך מסר הבוקר (ג') האיגוד לרפואה פנימית בהסתדרות הרפואית.

"למעלה מ-3,000 מאושפזים ממלאים את חדרי המחלקות ורבים גם במסדרונות", נמסר. "יש ביניהם חולים בשפעת, בחצבת, בהרפס זוסטר מפושט ובשחפת וחולים שמסיבות רפואיות שונות חלה אצלם קריסה במערכת החיסונית. הם מפתחים חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה ולטיפול תרופתי".

בהודעה לתקשורת שהפיץ האיגוד ובהתייחסו למערכת הבחירות השלישית לכנסת והעלאת קשיי מערכת הבריאות לסדר היום הפוליטי, הופנתה קריאה לפוליטיקאים ליישם את המלצות ועדת טור כספא, "בדו"ח שבו המלצות מפורטות לשיפור הרפואה הפנימית".

"הקושי הלוגיסטי לטיפול בחולים הללו הוא מורכב", הודגש בהודעת האיגוד. "אבל אנו, הרופאים, מתורגלים לכך. למרות הצפיפות במחלקות ותפוסת היתר, אנחנו מבודדים חולים מידבקים בחדרים נפרדים וזה אומר: יש פחות חדרים ופחות מקום למאושפזים האחרים שאותם יש לדחוס לחדרים הרגילים או להשכיב במסדרונות.

"הקושי איננו רק בתנאי המלונאות, אלא גם בחובתנו כצוות רפואי להקפיד הקפדה יתרה על אמצעי הגנה מירביים מפני הידבקות. הצורך להתמגן בכפפות, החלפת חלוקים בחדרים שבהם שוכבים החולים המידבקים, חבישת מסיכות לפנים ועוד. ההקפדה הזו מחייבת זמן היערכות - לפני הכניסה לחדרי החולים הללו ועם היציאה מהם. זה אמנם מורכב וקשה במהלך ימים עמוסים וריבוי חולים, אבל אנחנו עומדים בכך", צוין.

האיגוד לרפואה פנימית קרא למשרדי הבריאות והאוצר ולראש הממשלה שלא להמתין לממשלה שתקום אלא "להתחיל עוד היום לממש את מסקנות ועדת טור כספא כדי להרחיב את המחלקות ולאפשר תנאי אשפוז פחות קשים גם לחולים שבבידוד, ולצד זה להגדיל את מצבת כוח האדם המתמודדת עם התחלואה הרבה והמורכבת.

"אשתקד ישבה ועדה מטעם משרדי הבריאות והאוצר ובחנה את תנאי האשפוז וקיבלה החלטות דרמטיות לשיפור הרפואה הפנימית. אין הצדקה להמתין עד לבחירות. כל יום שעובר הוא פספוס ובזבוז".

נושאים קשורים:  מחלקות פנימיות,  מחלות מידבקות,  זיהומים,  ועדת טור כספא,  מערכת הבריאות,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
16.02.2020, 18:27

וזהו קול מתוך המחלקה פנימית: במקום לבקש ממשלה את התנאים דימיוניים ובלתי ישימים, כדאי קודם כל להתחיל לשנות את התנהלות מבפנים. 1. במקום שבכל מחלקה בחדרים משותפים יהיו חולים מבודדים - צריך להקציב מחלקה אחת שתהיה מבודדת עמו שצריך - בלי משפחות, בלי מקרים עם רווח בין המיטות ועם צוות שהוא לא עובר בין מבודדים לבין ״נקיים״. 2. להוריד כמות מבקרים במחלקות פנימיות כגורם מעביר זיהומים. 3. להשקיע במערך רופאי משפחה כדי לתת את השירות במסגרת בית ומרפאה ולמנוע הגעות מיותרות למיון ואישפוזים מיותרים של ״השגחה ליממה״. כי אלו הדרכים הישימים בהשוואה לדרישות של הועדה.