חדשות

חדש ברמב"ם: ניתוחי מוח בעזרת המיקרוסקופ הכירורגי המתקדם בעולם

ה-Kinevo 900 הוא בעל יכולות חדשניות המאפשרות לבצע פעולות נוירוכירורגיות מורכבות בשילוב אמצעים רובוטיים, אמצעי ניווט, הדמיה תוך ניתוחית, אנדוסקופיה מתקדמת ועוד

ניתוח מוח באמצעות מיקרוסקופ חדשני ברמב"ם. צילום: דוברות המרכז הרפואי

המרכז הרפואי רמב"ם בחיפה הודיע אתמול (ב') על הכנסתו לשימוש של המיקרוסקופ הניתוחי המתקדם בעולם. הוא הראשון מסוגו שיופעל בבית חולים בצפון הארץ, במחלקה לנוירוכירורגיה.

ה-Kinevo 900 של חברת צייס הוא בעל יכולות חדשניות מתקדמות ביותר המאפשרות לבצע פעולות ניתוחיות מורכבות בשילוב אמצעים רובוטיים, אמצעי ניווט, הדמיה תוך ניתוחית, יכולות אנדוסקופיות ועוד.

בניתוח הראשון שכבר בוצע באמצעותו ברמב"ם, נכרת גידול גדול במימדיו שעירב את קרומי המוח ודחק את המוח, באישה כבת 80, תושבת אזור הצפון. הגידול הגדול הצריך הפרדה עדינה בין המוח לבין הגידול וכן בין הגידול לבין כלי הדם העדינים המקיפים אותו. הניתוח הוכתר בהצלחה והחולה צפויה להשתחרר לביתה בימים הקרובים. ניתוחים נוספים בשימוש במיקרוסקופ זה מתוכננים להתבצע בתקופה הקרובה.

המיקרוסקופ המתקדם מאפשר הדגמה של מחלות מוחיות שונות, כולל גידולים שפירים, גידולים ממאירים, פלואורוסנציה תוך ניתוחית (כריתת הגידולים באמצעות סימון הגידול באור אולטרה-סגול לכריתה מיטבית) והדמיה מתקדמת של כלי הדם המוחיים. בנוסף, הוא מאפשר ראייה בתלת מימד של פתולוגיות מוחיות שונות, תוך שימוש במשקפי תלת מימד על פני מסך רחב, ללא צורך להשתמש בעיניות המיקרוסקופ.

כמו כן יש למכשיר יכולות משופרות ומתקדמות ביותר להפעלת רובוטיקה ובשילוב עם כלי הניווט התוך ניתוחי. המערכת מספקת משוב תוך ניתוחי על ההתקדמות בהליכי הניתוח ועל המיקום בניתוח על פני ההדמיה שנרכשה לפני הניתוח או במהלכו. לכך חשיבות גדולה, כיוון שהשילוב עם מערכות ניווט תוך ניתוחי, אולטרסאונד תוך ניתוחי, צנתור מוחי תוך ניתוחי ואחרות, מגדיל מאוד את היעילות של הניתוחים לכריתת גידולים שפירים וממאירים, טיפול במומים של כלי הדם המוחיים ועוד, וכל זאת בדיוק מקסימלי ומינימום פגיעה באזורי מוח רגישים.

ד"ר גיל סוירי, מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה ומומחה בנוירוכירורגיה של בסיס הגולגולת, הסביר כי המכשיר החדש הוא כלי עבודה חשוב בחדר הניתוח, "המאפשר לנו לבצע את ניתוחי המוח וחוט השדרה בטכנולוגיה המתקדמת ביותר שקיימת היום בעולם. הדיוק, אפשרויות ההגדלה והיכולות התלת מימדיות, כמו גם שילוב היכולות עם המערכת הרובוטית, מסייעים לרופאים לראות פתולוגיות באופן שלא יכלו לראותם בעבר". עוד ציין כי "הטכנולוגיה הזו עומדת לרשות מטופלים מכל רחבי הארץ, שבוחרים להגיע לרמב"ם".

ד"ר עידו פלדור, סגן מנהל המחלקה לנוירוכירורגיה ומומחה בטיפול בגידולי מוח, הוסיף: "השילובים של היכולות המתקדמות של המיקרוסקופ, כולל פלואורוסנציה ודיוק מקסימלי, מאפשרים 'ליישר קו' בתחום הטיפול בגידולי המוח עם המרכזים המובילים בעולם. המיקרוסקופ עוזר  להקטין עוד יותר את הפגיעה באזורים המוחיים הרגישים שמסביב לנגע שבו מטפלים. בעזרת המיקרוסקופ נציע למטופלים שבחרו ברמב"ם את הנוירוכירורגיה המתקדמת בעולם".

נושאים קשורים:  נוירוכירורגיה,  בית החולים רמב"ם,  גידול מוח,  ניתוח מיקרוסקופי,  חדשות,  ד"ר גיל סוירי,  ד"ר עידו פלדור
תגובות