מחקרים

דקסמטזון, פרגבלין במינון נמוך או שילוב של השניים בניתוחי עמוד שדרה

כאשר נתנו טיפול קדם ניתוחי בדקסמתזון או בגבפנטין לפני ניתוח בעמוד השדרה, לא נראתה תועלת לעומת משטר שיכוך הכאבים המקובל

כאב גב כרוני, ניתוח (צילום: אילוסטרציה)

מנה קדם-ניתוחית של גלוקוקורטיקואיד, גבפנטין או שילוב של השניים עלול לשפר את שיכוך הכאבים הבתר הניתוחי. מכיוון שאין מספיק מידע בשביל לגבש מסקנה ודאית, החוקרים במחקר זה שהתקיים במרכז אחד, בהקצאה אקראית, בסמיות כפולה וב-Double-Dummy, שאפו לבדוק האם שיכוך הכאבים שקשור בהוספת גבפנטין לדקסמתזון יוכל לשפר את ההתניידות הבתר-ניתוחית לאחר ניתוח בעמוד השדרה.

160 מטופלים שעברו ניתוח מתוכנן בדיסק גבי (145 מטופלים) מהווים את אוכלוסיית העוקבה. המטופלים קיבלו דקסמתזון במינון של 0.2 מ"ג/ק"ג לפני ביצוע החתך הניתוחי, גבפנטין במתן פומי במינון של 150 מ"ג שעה לפני הניתוח, שילובם של השניים או אף אחד מהם (קבוצת ביקורת). שיכוך כאבים נוסף ניתן על ידי אצטמינופן, קטופרופן ואוקסיקודון לבקשת המטופלים. התוצא העיקרי היה עוצמת הכאב ביום שלאחר הניתוח בעת נסיון הישיבה הראשון, על מדרג של 11 נקודות. כאב במנוחה ובעמידה, שימוש במשככי כאבים אופיואידים וסבילות הוערכו גם.

אף אחד ממשטרי הטיפול לא היה שונה בהשוואה לקבוצת הביקורת בהיבטי יעילות או סבילות, גם לאחר שישה חודשים מהניתוח. איכות שיכוך הכאבים הכללית הייתה טובה, כאשר רק 10% ו-30% מדירוגי הכאבים היו גבוהים מ-3/10 לכאב במנוחה ובזמן תזוזה, בהתאמה.

ייתכן ומשטר שיכוך הכאבים שניתן לכל המטופלים במחקר זה הוריד את גודל האפקט.

מקור: 

Momon A. et al (2019). The Clinical Journal of Pain: Volume 35 - Issue 7 - p 594–601;

נושאים קשורים:  מחקרים,  קדם ניתוח,  הקצאה אקראית,  קבוצת ביקורת,  סמיות כפולה,  אינבו,  שיכוך כאב
תגובות