חדשות

ניתוח לחיווט מחדש של עצבים בזרועות משותקים החזיר להם יכולת תנועה

משתתפי הניסוי היו קוואדריפלגים, משותקים בארבע הגפיים, שנשתמרה אצלם יכולת להנעת שרירים אחדים בזרוע העליונה ובעקבות הניתוח חזרו אצלם חלקית אבל באופן מובהק תפקודי ידיים לביצוע מטלות יומיום

שיתוק בגפיים, כיסא גלגלים. אילוסטרציה

רופאים באוסטרליה חיווטו מחדש עצבים בגופם של אנשים עם שיתוק ובכך אפשרו להם יכולת תנועה בידיים ובזרועות שנמנעה מהם לפני כן. דיווח על ההליך הניסויי הופיע בסוף השבוע ב-Lancet.

משתתפי הניסוי החדשני, שבו נעשתה 59 העברות עצבים ממקום למקום ב-16 בני אדם, יכולים עתה לאכול בכוחות עצמם, להתאפר, לסובב מפתח, למנות שטרות כסף, להוציא כסף מהארנק ולהשתמש במקלדת מחשב.

אחד ממשתתפי הפרוצדורה, בן 36 מהעיר בריסביין שנפגע ב-2015 בתאונת אופניים ונפגע בעמוד השדרה הצווארי, סיפר כי הניתוח החדשני שעבר העניק לו יכולת תנועה שלא האמין אי פעם שיוכל לבצע.

עם זאת חובה להדגיש: תפקוד נורמלי מלא מחדש לא הושג אבל הרופאים ציינו כי השיפור בתנועתיות הוא מהלך משנה חיים עבור אותם פגועי שדרה.

אצל אנשים שנפגעו בעמוד השדרה עד כדי שיתוק, נבלמה היכולת להעברת מסרים עצביים מהמוח לאיברי התנועה ולשאר חלקי הגוף. משתתפי הניסוי היו כולם קוואדריפלגים, משותקים בארבע הגפיים. אלא שנשתמרה אצלם בכל זאת יכולת מסוימת להנעת שרירים אחדים בזרוע העליונה. חיווט מחדש של העצבים המוליכים לשרירים אלה מעמוד השדרה הגדיל את מרחב התנועה ושיפר את התפקוד.

בדו"ח נמסר כי עצבים נחתכו וחוברו מחדש לעצבים שמפקחים על השרירים ובכך התאפשרה הרחבת טווח התנועה של הידיים. למשל, העצבים שעברו את החיווט מחדש אפשרו הנעת כל אצבעות כף היד.

ד"ר נטשה ואן-זיל (Natasha Van Zyl) מהמרכז הרפואי אוסטין במלבורן, שהובילה את כתיבת דו"ח הניסוי, ציינה: "אנחנו מאמינים שניתוח של העברת עצבים מציע אופציות מלהיבות חדשות לאנשים עם שיתוק ובכך אפשרות להחזיר להם חלקית אבל באופן מובהק תפקודי ידיים לצורך ביצוע מטלות יומיום ובכך להעניק להם יתר עצמאות וגם יכולת להשתתף ביתר קלות בעבודה ובחיי המשפחה. אולם, חובה להדגיש: החזרת יכולת התנועה של הידיים עדיין לא מחזירה לאותם פגועי שדרה יכולת לנגן בפסנתר".

מטרת הניתוח התמקדה בראש ובראשונה בשני תחומים: לאפשר למשותקים לפתוח ולסגור את כף היד ולהניע אצבעות כדי שיוכלו לאחוז בחפץ ולהאריך את טווח התנועה של המרפק כדי שיוכלו להגיע עם היד לחפץ כלשהו וכאמור, לאחוז בו ולהפעילו.

על פי הערכה: מדי שנה כרבע מיליון בני אדם בעולם נפגעים בעמוד השדרה עד כדי מצב של Quadriplegia, "כך שזו קבוצה גדולה של אנשים שיכולים ליהנות מתוצאות ניתוח חדשני כזה, הגם שלא ניתן להבטיח הצלחה לכולם", ציינה עוד ד"ר ואן-זיל. "בארבעה ניתוחים כאלה נכשלנו, ביניהם שניים שאצלם יש ירידה קבועה בחישה. ההצלחה הגדולה ביותר הושגה אצל אנשים שעברו את הניתוח בתוך שישה חודשים עד שנה מאז הפציעה".

נושאים קשורים:  קוודריפלגיה,  פגיעה בעמד שדרה צווארי,  שיתוק בגפיים,  ניתוח להעברת עצבים,  חדשות,  השתלת עצבים,  שיתוק,  נוירוכירורגיה
תגובות
אנונימי/ת
08.07.2019, 23:37

לא רואה מה החידוש כאן. ניתוחים כאלה הם חלק מהספרות של הכירורגים של היד ואפילו נבחנים במבחני ההסמכה למומחיות העל לגבי נושא זה.