מחקרים

ראיות נוספות לגבי הקשר בין שינה לסכיזופרניה

בנוסף לתיקוף הראיות הקיימות ממחקרים קודמים החוקרים הדגימו כי ישנם חסרים עדינים בשינוי REM-NREM בחולים עם סכיזופרניה וסיפקו תובנות נוספות לגבי הפתופיזיולוגיה של המחלה

29.10.2017, 17:16
גבר מתקשה להירדם (אילוסטרציה)

שינה מאפשרת חלון ייחודי לתפקוד הלא תקין של המוח בסכיזופרניה. מחקרי שינה קודמים רבים דיווחו על אבנורמליות בארכיטקטורת מאקרו (מספר רב של התעוררויות) ומיקרו שינה (חסרי כישור) בחולים עם סכיזופרניה. המחקר הנוכחי ניסה לשחזר את הממצאים הארכיטקטוניים הלא תקינים בסכיזופרניה. בנוסף, המחקר בחן שינויים בשלבי שינה ודינמיקה של כישורי-דלתא על פני מחזורי שינה על מנת לספק עדות נוספת התומכת בתפקוד לא תקין של מנגנונים תלמו-קורטיקליים הגורמים לאי-יציבות שינה ואחזקת שינה גרועה.

החוקרים ביצעו פוליסומנוגרפיית לילה-מלא ב-45 חולים עם סכיזופרניה ו-39 מקרי ביקורת בריאים מותאמים לפי גיל ומין. דינמיקת שלבי שינה הוערכה על פני מחזורי השינה באמצעות אלגוריתם תוכנה ייעודי. דינמיקה של כישורי-דלתא על פני מחזורי שינה נקבעה על ידי אנליזת neuroloop-gain.

החוקרים מצאו כי בחולי סכיזופרניה ישנן אבנורמליות מאקרו כדוגמת ישנוניות מוגברת, מספר מוגבר של התעוררויות, עיכוב ארוך בזמן תחילת שינה, הפחתת שינה בשלב 2 NREM, הגברה במעברים בין שלבי שינה ויעילות שינה נמוכה. בנוסף, הודגמה צפיפות כישורים מופחתת אך צפיפות גלים איטיים דומה במהלך השינה. אנליזת מחזורי שינה גילתה מאפיינים חולפים של אי-יציבות שינה בעקבות מספר רב של התעוררויות, במיוחד במחזור הראשון והשלישי של השינה ומעברי שלבים לא יציבים וחוזרים בתקופות שינה מסוג REM ו-NERM. חסרי כישור היו עקביים בשלושת שלבי השינה הראשונים ונמצאו בקשר חיובי עם הפרעות שינה במהלך שנת ה-REM הסמוכה.

החוקרים הצליחו לשחזר חסכי שינה שתועדו בעבר בחולים עם סכיזופרניה. בנוסף, המחקר הנוכחי הדגים חסרים עדינים בשינוי REM-NREM במהלך פוליסומנוגרפיית לילה-מלא. תוצאות אלו מצביעות על קשר לא תקין בין רשתות תלמו-קורטיקוליות לא יציבות הגורמות לדפוסי אי-יציבות הקשורים במחזור שינה והמעורבים בפתופיזיולוגיה של סכיזופרניה.

מקור: 

Sasidharan, A. et al. (2017) Sleep Medicine.  38, 1.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סכיזופרניה,  שינה,  פוליסומנוגרף,  REM,  NREM,  ספינדלים,  כישור
תגובות