חדשות

מומחים: יש להיבדק לנוכחות הגנים BRCA1/2 רק לאחר ייעוץ רפואי

ההמלצות מנוגדות לקריאתה של השחקנית אנג'לינה ג'ולי לנשים בארה"ב "ללכת להיבדק"; החשש: תוצאות עמומות יובילו לצעדים בלתי-נחוצים

צוות רופאים מיוחד ממליץ לנשים להיבדק לנוכחות הגנים BRCA1/2, הקשורים לסיכון מוגבר לסרטן שחלות ושד, רק לאחר התייעצות נרחבת עם מומחים - ולא באופן גורף; ההמלצה מנוגדת לקריאתה הפומבית של השחקנית אנג'לינה ג'ולי, שעברה כריתה מניעתית של השדיים לאחר שגילתה כי היא נשאית של הגנים, לנשים בארה"ב "ללכת להיבדק". ברקע ההמלצה עומד החשש, כי תוצאות לא חד-משמעיות של הבדיקה הגנטית יובילו לצעדים מרחיקי-לכת ללא צורך.

ההמלצות חוברו על ידי ה-USPSTF ("כוח המשימה האמריקאי לשירותי מניעה בתחום הרפואי"), הנחשב לגורם הסמכותי ביותר בפעילויות למניעת סרטן, ופורסמו ב-Annals of internal Medicine.

בהמלצות נאמר, כי נשים שיש אצלן היסטוריה משפחתית של סרטני שד, שחלות, חצוצרות או צפק, צריכות לבקש בדיקה לאיתור סיכון לסרטן הקשור בגן BRCA רק לאחר שינהלו דיון נרחב עם מומחי רפואה בשאלה אם הבדיקה נדרשת להן. מחברי ההמלצות קובעים, גם אם הנשים נמצאות בסיכון לנוכחות הגנים, עליהן לעבור ייעוץ מומחים נוסף כדי לשקול את מלוא משמעות הבדיקה - יתרונותיה וחסרונותיה.

ברקע ההמלצות, דיווח אתר החדשות "ניוזוויק", עומדת העובדה כי תוצאות הבדיקות מסוג הזה לעתים אינן חד-משמעיות, אך עלולות לעודד נשים, מתוך פחד, ליטול תרופות רבות עוצמה או לעבור ניתוח משמעותי כמו מאסטקטומיה פרופילקטית כפולה, כפי שביצעה ג'ולי. לשחקנית האמריקאית יש היסטוריה משפחתית של מקרי סרטן שחלות ושד.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן שד,  סרטן שחלות,  BRCA1/2,  אנג'לינה ג'ולי
תגובות