חדשות

האם יש להתאים כימותרפיה לתגובה מהטיפול לפני ניתוח בסרטן שד?

לדברי ד"ר רינת ירושלמי, מומחית לסרטן השד, חשיבותו של המחקר שבדק את השאלה טמונה דווקא בפוטנציאל שטרם מומש – חקר התגובה לטיפול וההישרדות, בהתייחס לגנטיקה של הגידול והאשה

ההחלטה על מתן טיפול כימי לפני ניתוח (neoadjuvant) לעומת טיפול לאחר הניתוח (adjuvant), תלויה במספר גורמים. לכל אפשרות יתרונות וחסרונות. יתרון אפשרי אחד של הטיפול הטרום ניתוחי הוא האפשרות לנטר את התגובה לטיפול. במחקר חדש, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת Journal of Clinical Oncology, ביקשו חוקרים מקבוצת מחקר סרטן השד הגרמנית לבדוק את ההשפעה של התאמת הטיפול הכימותרפי הטרום-ניתוחי (neoadjuvant) על ההישרדות בהתחשב בתגובה של הגידול לטיפול.

ד"ר ירושלמי: "מעניין במיוחד, כי דווקא  נשים שהגיבו כבר בתחילת הטיפול ולהן מחלה עם קולטנים להורמונים, הרוויחו מטיפול ארוך יותר"

במחקר השתתפו 2,072  חולות סרטן שד. כל הנשים קיבלו  שני מחזורים של docetaxel doxorubicin, ו-cyclophosphamide‏ (TAC) . בתום שני מחזורים אלו בוצעה הערכה לתגובה בעזרת בדיקה גופנית וסונר. נמצא כי  1,390 נשים הגיבו כבר אחרי שני מחזורי טיפול. המגיבות המוקדמות המשיכו באותו טיפול וחולקו בעזרת הגרלה לטיפול סטנדרטי הכולל סה"כ 64 מחזורי TACי(704 נשים) ולקבוצה שתקבל טיפול ממושך יותר, סה"כ 8 מחזורי TAC נוספים (686 נשים). 622 החולות הנותרות, שלא הגיבו אחרי שני טיפולים הוגרלו לקבלת הטיפול הסטנדרטי, סה"כ 6 מחזורי TAC (321 נשים), או לקבלת טיפול בvinorelbine ו-capecitabine‏ (NX), טרם ניתוח.

בתום מעקב חציוני של 62 חודשים, ההישרדות ללא מחלה (disease-free survival‏, DFS) היתה גבוהה באופן מובהק בקרב המגיבות המוקדמות שקיבלו טיפול ממושך יותר (8 מחזורי TAC) בהשוואה לאלו שקיבלו סה"כ 6 מחזורי TAC (יחס סכנה [hazard ratio‏]: 0.78; רווח בר סמך של 95%: 0.62-0.97; P=0.26). גם בקרב אלו שלא הגיבו בשלב המוקדם נמצא יתרון ל-NX על פני ה המשך הטיפול המקובל של מחזורי TACי(0.59; 0.49-0.82; P=0.001).

התאמת התוכנית הטיפולית לפי התגובה, 8 מחזורי TAC או 2 מחזורי TAC ולאחריהם NX השיגה יתרון מובהק לטובת טיפולים אלו על פני הטיפול הסטנדרטי (6 מחזורי TAC), הן מבחינת ההישרדות ללא מחלה (0.71; 0.6-0.85; P<0.003) והן מבחינת ההישרדות הכוללת (overall survival‏, OS)‏ (0.79; 0.63-0.99; P=0.048) .

פילוח של המשתתפות לפי גורמי סיכון שונים מצא יתרון של הטיפול מותאם התגובה על פני הטיפול המקובל בהארכת ההישרדות ללא-מחלה בקרב חולות עם קולטני הורמונים חיוביים. לא נמצא שיפור בהישרדות ללא מחלה במקרה של גידולים ללא קולטני הורמונים.

תגובה פתולוגית מלאה הצליחה לנבא באופן מובהק שיפור בהישרדות ללא מחלה במקרה של גידולים ללא קולטנים להורמונים (יחס סכנה: 6.67), בנוכחות ביטוי יתר לקולטני ‏HER2י(5.24) ובגידולים ב-grade 3 בנוכחות קולטני הורמונים חיוביים ללא ביטוי יתר לקולטני HER2‏ (3.74).

את הממצאים מסכמים החוקרים בקביעה, כי כימותרפיה טרום-ניתוחית (neoadjuvant) מונחית-תגובה עשויה לשפר את ההישרדות והיא יעילה ביותר בגידולים עם קולטנים להורמונים. במידה שממצאים אלו יאוששו, מנבאים החוקרים יתרון לטיפול הטרם ניתוחי (neoadjuvant) על פני כימותרפיה שלאחר הניתוח (adjuvant) בסרטן שד בשלב מוקדם.

לדברי ד"ר רינת ירושלמי, מומחית לסרטן השד מבית החולים "בילינסון", "האסטרטגיה של הארכת הטיפול במחלה עם קולטנים חיוביים להורמונים אצל נשים המגיבות מוקדם, או לחלופין החלפה מוקדמת של  הטיפול אצל הנשים שלא הגיבו, הראתה תוצאות מעודדות ותומכת בגישה של טיפול כימי תחילה במקרים מסוימים. יחד עם זאת, למרות שמדובר בעבודה גדולה, המחקר נערך לפני כעשור ולכן אינו מיצג פרקטיקה קיימת.

"השימוש בתכשירים ביולוגיים חסר ואפילו הפרוטוקול הבסיסי כמעט שאינו בשימוש היום. מסקנה חשובה נוספת המתבקשת מן המחקר – המודל של טיפול טרום ניתוחי אינו אופטימאלי עבור כל תתי הסוגים של סרטן השד ואינו יכול להחליף מעקב ארוך שנים אחר נשים שקיבלו תרופה ניסיונית".

לדבריה: "ישכילו החוקרים אם יממשו את מלוא הפוטנציאל של חקר התגובה לטיפול והישרדות בהתייחס לגנטיקה של הגידול והאישה. לנו לא נשאר אלא להמתין לפרסום נתונים אלה בעתיד".

עורכת ערוץ אונקולוגיה: ד"ר דניאלה כץ

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן שד,  כימותרפיה,  adjuvant,  רינת ירושלמי,  neoadjuvant
תגובות
טלי
27.06.2014, 08:35

שלום רב,
אבקש עוד פרטים על הממוגרפיה המדוייקת והחדישה ועל הסונר המדוייק. היכן ניתן לעבור בדיקות אלו ?